Prof.Dr. Zeki AY
SDÜ İnşaat Müh. Bölümü 
Geodezik Kubbeler

Geodezik Kubbeler uzamsal yapılardır. Uzamsal yapılar, bir mekanı örten, düğüm noktalarında veya uzunlukları boyunca yüklere maruz kalan, mafsallı(Moment aktarmaz) veya rijit(Moment aktarır) düğüm noktalı lineer elemanlardan oluşan sistemlerdir. "Geodesic" terimi iki Yunanca kelimeden meydana gelir. 'Geo', dünyayı, özellikle de küresel şeklini ifade eder. 'Desic' ölçümle ilgilidir. "Geodesic" in gerçek anlamı "dünyayı ölçmek" tir.

Kubbe sistemler sahip oldukları  geometri nedeni ile diğer yapı sistemlerine göre iki önemli üstünlüğü, yapıya gelen yüklere, özellikle kendi  ağıriığı, kar yükü gibi ağırlık yüklerine(yer çekimi yükleri) karşı dayanımı ve mikro iklim bakımından  yüksek bir konfor  ve ekonomi  sağlamasıdır.Geodezik  kubbeler ise, kubbe sistemlerin yukarıdaki iki temel üstünlüğü  dışında ayrıca prefabrikasyaona uygunluğu  ve kolay montaj(kurulum) özelliği  nedeni ile kış bahçeleri, seralar, hayvan barınağı, her türlü etkinlik mekanı ve konutlar, çocuklar için tırmanma ve yap boz oyun aracı vb. çok farklı kullanım amaçlar için yaygın olarak kullanılan yapı sistemleridir. Geodezik Kubbeler, kubbe sistemlerin küresel formda olabilmeleri için altıgen elemanlar arasına beşgen elemanların katılmasıyla elde edilirler.Prefabrikasyona uygunluğu ve montaj kolaylığı nedeni ile,  diğer kubbe sistemlere göre daha çok tercih edilen Geodezik Kubbeler,  teknik gereklilikler  ve müşteri isteklerine bağlı olarak, genellikle çelik, alüminyum, ahşap, fiberglas ve plastik olmak üzere farklı konstrüksiyon malzemeleri  ve düğüm sistemleri kullanılarak imal edilmektedir. 
 
Geodezik kubbeler yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı şüphesiz her eve lazım yapı sistemleridir. MaviDome, yaşanmakta olan pandemi ortamı ile birlikte değişen yaşam koşullarında,  halkımızın ihtiyaçlarını da göz önüne alarak   geliştirdiği geodezik  kubbe sistemleri, en ekonomik koşullarda halkımızın hizmetine sunmaktadır. Geodezik kubbe sistemlerde en yakın uzmanınız MaviDome, kış bahçesi, deprem çadırı, hobi serası vb. çok amaçlı kullanım imkanları olan, taşıması ve kurulumu kolay, ekonomik geodezik kubbe sistemleri ile size özel doğal yaşam alanları kurar. Çelik, alüminyum, ahşap ve plastik konstrüksiyon malzemeleri kullanılarak imal edilen Geodezik Kubbe maliyeti, kubbe boyutları ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir.
Adres
SDÜ İnşaat Müh. Böl. Isparta
Telefon
+90 246 211 11 99
GSM
+90 532 614 79 29
E-Posta
zekiay@sdu.edu.tr